Press "Enter" to skip to content

Şifresiz Oturum Açma FIDO2 Windows 10- Azure AD

ferdizdemir 0

Geçtiğimiz yıllar içerisinde internet tarayıcılarının şifrelerin ötesine geçtiğine şahit olmuştuk. Microsoft ‘ta aslında bu şifre karmaşasına son vermek amacı ile Windows Hello yu kullanıma sunmuştu. Ancak nisan ayının başında Microsoft ‘tan gelen yeni bir duyuru ile oldukça heyecan veren bir gelişme yaşandı. Windows 10 ve Azure Active Directory hizmetlerine giriş içinde FIDO 2 standartlarının destekleneceği duyuruldu.

microsoft fido 2.0 ile ilgili görsel sonucu

FIDO 2.0 Nedir ?

FIDO2, Fido alliance tarafından oluşturulan FIDO Universal 2. Faktör (U2F) standardının parolasız evrimidir. Fido alliance’ın en başından beri varmak istediği nokta şifrelerin ortadan kalkmasıydı. FIDO 2.0 ise (UAF,U2F) bu iki standardı birleştiriyor, şifre kullanımından tamamen kurtulmanızı sağlıyor.

Bu özelliğin kullanılabilmesi için nisan ayında gelecek Windows 10 güncellemesi ile FIDO2 güvenlik anahtarı desteğinin sınırlı bir önizlemesi ekleniyor olacak. Bu yeni özellik, çalışanlarınıza bir kullanıcı adı veya parola olmadan bir Azure Active Directory ile birleştirilmiş Windows 10 PC’de oturum açma olanağı sağlayacaktır. Çalışanların tek yapmaları gereken, FIDO2 uyumlu güvenlik anahtarını USB bağlantı noktasına yerleştirmektir. Cihazda otomatik olarak oturum açacaklar ve tüm Azure AD korumalı bulut kaynaklarınız için oturum açma erişimi de alacaklar.

FIDO kullanımı ile ilgili olarak Microsoft tarafından hazırlanan video ‘yu aşağıda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın