Press "Enter" to skip to content

Windows 10 WindowsUpdate.log Nasıl Görüntülenir

ferdizdemir 0

SCCM ile entegre Wsus update dağıtımlarında log dosyalarını okuyup dağıtım durumlarını kontrol etmek oldukça önemlidir. Paketlerin sağlıklı dağılıp dağılmadığının, oluşan sorunların çözümü için anahtar olacak bilgiler bu log dosyalarında yer almaktadır. Windows 10 ile birlikte WindowsUpdate.log dosyasını görüntülemek istediğinizde açılan pencerede aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşıyoruz.

“ Windows Update logs are now generated using ETW (Event Tracing for Windows).Please run the Get-WindowsUpdateLog PowerShell command to convert ETW traces into a readable WindowsUpdate.log “
Powershell ile Get-WindowsUpdateLog parametresini kullanarak loglara erişim sağlamak istediğinizde ise başka bir süpriz ile karşılaşıyoruz.

Log ‘lar artık etl formatında. Logları açmak için bu ‘link ‘te bulunan ( https://developer.microsoft.com/en-us/windows/hardware/download-symbols) işletim sisteminize uygun tool ‘u yükleyerek etl formatında ‘ki dosyalara erişim sağlayabiliriz.

Tool ‘u yükledikten sonra aynı komutu tekrar çalıştırdığımızda ise;

Masaüstü ‘nde WindowsUpdate.log dosyasının oluşmuş olduğunu göreceğiz ve üzerine tıkladığımızda loglar okunabilir durumda olacaktır.

Bir cevap yazın