Press "Enter" to skip to content

Server 2016’da Hyper-V Failover Cluster Kurulumu ve Yapılandırması – Bölüm 1

ferdizdemir 0

Peki Nedir Failover Cluster :

Yapımız içerisinde bulunan Cluster üyesi sunucuların ve bu sunucular üzerinde çalışan rol ve servislerin kapalı olduklarında donanımsal ve yazılımsal sorun nedeniyle Down duruma geldiklerinde Cluster üyesi olan  bir sunucudan diğer sunucuya aktarılmasıdır. Bu tanımlamayı şu örnekle daha iyi anlayabileceğinizi düşünüyorum. Yapımız içerisinde 2 adet sunucumuz olsun bu sunucular üzerinde çalışan sanal makinelerimiz var.  Sunucularımızın birinde donanımsal ya da yazılımsal sorun nedeniyle Down duruma geldi yani kapandı üzerinde çalışan sanal makinelerde bununla birlikte Down duruma gelerek ulaşılamayacaktır işte burada Failover Cluster yapısı imdadımıza yetişecektir. Down durumda olan sunucumuz üzerindeki sanal sunucularımız otomatik olarak diğer fiziksel sunucumuz üzerinde hizmet vermeye başlayacaktır.

Kurulum ve yapılandırmaya geçmeden önce ortamımızla ilgili kısa bir bilgi aktarmak istiyorum.

Birinci sunucum Windows Server 2016 Datacenter işletim sistemine sahip W16DC isminde Ip Adres 192.168.1.200 olarak yapılandırılmıştır ve üzerinde Active Directory Domain Services yapılandırılarak bakicubuk.local isminde bir domain ortamı kurulmuştur. Ayrıca bu sunucum üzerinde File and Storage Service üzerinde İSCSI Targer servisini yapılandırarak Failover Cluster ortamı için Quroum alanı Cluster Volume yapılandırması bu sunucu üzerinde yapılandıracağız.

İkinci sunucum Windows Server 2016 Datacenter işletim sistemine sahip W16NOD1 isminde Birinci Network Kartı Ip Adresi 192.168.1.202/24 ikinci Cluster Network kartı 192.168.2.202/24 olarak yapılandırılmış ve üzerine Hyper-V rolü ile Failover Cluster Feautures ( Özelliği ) kurulum ve yapılandırmasını anlatıyor olacağız..

Üçüncü sunucum Windows Server 2016 Datacenter işletim sistemine sahip W16NOD2 isminde Birinci Network Kartı Ip Adresi 192.168.1.204/24 ikinci Cluster Network kartı 192.168.2.204/24 olarak yapılandırılmış ve üzerine Hyper-V rolü ile Failover Cluster Feautures ( Özelliği ) kurulum ve yapılandırmasını anlatıyor olacağız..

Kurulum ve yapılandırmaya başlamadan önce NOD’larimiz üzerinde aşağıdaki özelliklere dikkat edilmesi gerekmektedir.

  • Sunucularımızın Bölge ve Dil ayarlarının English ( United States ) olarak yapılandırılmış olması gerekmektedir.
  • Sunucular üzerinde Windows Firewall devre dışı duruma getirilmelidir.
  • NOD’lar üzerinde User Account Control kapatılmalıdır.
  • Hiçbir Anti-Virus yazılımının kurulmaması ve kurulu olan Anti-Virüs programların devre dışı bırakılması gerekmektedir.
  • NOD’larimiz üzerindeki bütün Driver, Bios, Firmware güncelleştirmelerinin yapılması ve aynı seviyede olması gerekmektedir.
  • NOD’larimiz üzerindeki Windows Update’lerin yapılması ve aynı seviyede olması gerekmektedir.
  • Virtual Machine ( Sanal Makine ) ağ protokolleri ile kendi aralarında ve ya dış dünya ile haberleşmesi için en az 1 adet daha Network Kartı olması gerekmektedir.

Bu bilgileri aktardıktan sonra NOD’larimiz üzerinde Hyper-V rolü ve Failover Cluster özelliğinin kurulumu ve yapılandırmasına geçebiliriz.

Öncelikle W16NOD1 ismindeki sunucum üzerinde Hyper-V rolü ve Failover Clustering özelliğinin kurulumunu yapılandırıyor olacağız.

Server Manager konsolunu açıyoruz. Dashboard ekranında Add Roles and Features  tıklıyoruz. Dilerseniz sağ üst köşedeki Manage menüsünden Add Roles and Features ile rol ekleme sihirbazını açabiliriz.


Resim-2

Add Roles and Features Wizard bilgi ekranı geliyor karşımıza kuruluma devam etmek için Next diyerek devam ediyoruz.

Select Installation Type ekranında Role-based or Features-based Installation kurulum standart bildiğimiz Roles ( Rol ) ve Features ( Özellik )lerin kurulumunu yapabileceğimiz ekrandadır. Biz sunucumuz üzerinde Hyper-V rolünün kurulumu yaparak yapılandıracağımız için Role-based or Features-based Installation seçerek Next diyerek devam ediyoruz.


Resim-3

Select destination Server ekranında kurulumu hangi sunucu üzerinde yapılacak ise o sunucuyu seçmemiz gerekiyor. Ben W16NOD1 ismindeki sunumuz üzerinde Hyper-V rolünü ve Failover Clustering özelliğinin kurulumunu yaparak yapılandıracağımız için bu sunucumuzu seçiyoruz ve Next diyerek yapılandırmaya devam ediyoruz.


Resim-4

Select Server Roles ekranında Hyper-V rolünün kurulumunu gerçekleştireceğimiz için Hyper-V rolünü işaretliyoruz.


Resim-5

Hyper-V rolünü seçtiğimizde Add Roles and Features Wizard ekranı geliyor karşımıza Hyper-V rolü ile birlikte Remote Server Administration Tools özelliği içinde bulunan Hyper-V Management Tools özelliği altında bulunan Hyper-V Module for Windows PowerShell; Hyper-V GUI Management Tools  özelliklerinin kurulmasını gerektiğini belirtiyor bizlere kurulumu devam etmek için Add Required Features diyerek  Remote Server Administration Tools altında bulunan bu özelliklerinde kurulması sağlıyoruz.


Resim-6

Hyper-V rolü kurulum ve yapılandırma için hazır Next diyerek devam ediyoruz.


Resim-7

Select features ekranında Hyper-V rolü ile birlikte kurulacak olan Features ( Özellik )leri görüyoruz. Normalde  Hyper-V rolünün kurulumu için herhangi bir Features ( Özellik ) gerekli değil ancak biz Hyper-V üzerinde Failover Cluster kurulumunu ve yapılandırmasını yapacağımız için Features ( Özellik ) ekranında Failover Clustering ve Multipatch I/O özelliklerini de kuracağız. Bu nedenle  Failover Clustering ve Multipatch I/O kurulum için işaretliyoruz.

NOT : Benim buradaki ortamı Lab ortamı olduğu için kullanacağım ortak disk alanını Windows Server 2016 üzerinde ISCI Target yapılandırması ile yapacağım. Şirket ortamlarında bu işleme gerek duyulmaz şirket ortamlarında genellikle HBA ile bağlı bir Storage’den disk alanı kullanarak yapılandırılır bu nedenle de kullanılan Storage Multipatch I/O ve işletim sistemi üzerindeki özelliği Multipatch I/O kurulması gerekmektedir.


Resim-8

Failover Clustering özelliğini seçtiğimizde Add Roles and Features Wizard ekranı geliyor karşımıza Failover Clustering  özelliği ile birlikte Remote Server Administration Tools özelliği içinde bulunan Failover Clustering Tools ve altında bulunan Failover Clustering Module for Windows PowerShell; Failover Clustering Management Tools  özelliklerinin kurulmasını gerektiğini belirtiyor bizlere kurulumu devam etmek için Add Required Features diyerek  Remote Server Administration Tools altında bulunan bu özelliğinde kurulması sağlıyoruz.


Resim-9

Failover Clustering özelliği kurulum ve yapılandırmak için hazır


Resim-10

Multipath I/O özelliği de kurulum ve yapılandırmak için hazir Next diyerek devam ediyoruz.


Resim-11

Hyper-V rolü ile ilgili özet bilgi ekranına göz atıp, Hyper-V rolününkurulumuna devam etmek için Next diyerek devam ediyoruz.


Resim-12

Create Virtual Switches ekranında Hyper-V içinde kurulumunu yapacağımız Virtual Machine ( Sanal Makine ) ağ protokolleri ile kendi aralarında ve ya dış dünya ile haberleşmesi için gerekli olan bir yapılandırmadır. Virtual Machine ( Sanal Makine ) ağ protokolleri ile kendi aralarında veya dış dünya ile haberleşmesi için hangi fiziksel network kartı üzerinden haberleşmesi için bir Virtual Switch yaratmak istiyorsak, aşağıdaki ekranda bulunan fiziksel network kartını ya da kartlarını kullanacak isek onları seçebiliriz. Virtual Switch yapılandırmasını Hyper-V kurulumundan sonra Hyper-V Manager konsolu yardımıyla yapılandırabilirsiniz. Virtual Switch’ler konusunda yeterli bilgi sahibi değilseniz bu adımda herhangi bir seçim yapmadan Next diyerek devam edebilirsiniz.


Resim-13

Virtual Machine Migration ekranında de, söz konusu Host için Paylaşımsız Canlı Aktarım – Shared-Nothing Live Migration gönderimlerinin kabul edilip edilmeyeceği ile ilgili seçim yapabilirsiniz. Bu seçenekte daha sonra yapılandırılabilir bu nedenle Virtual Machine Migration konusunda yeteri kadar bilgi sahibi değilseniz herhangi bir seçim yapmadan Next diyerek devam edebilirsiniz.


Resim-14

Default Stores ekranında kurulumunu yapacağımız Virtual Machine ( Sanal Makine ) kurulum işlemleri sırasında bileşen dosyalarının XML, VHD,VHDX  bulunacağı dizinleri belirtebiliriz. Kurulumunu yapacağımız her bir Virtual Machine ( Sanal Makine ) Default olarak bu dizinlere kurulacaktır. Virtual Machine ( Sanal Makine ) kurulum sırasında bu dizinler dışında da herhangi bir farklı dizin içine de kurulum yapma şansım olduğunu belirtmek isterim zaten Virtual Machine ( Sanal Makine ) Hyper-V Failover Cluster yapılandırmasından sonra Cluster Volume dizini içinde kuracağız. Next diyerek devam ediyoruz.


Resim-15

Confirm installation selections ekranında Install diyerek Hyper-V rolünün kuruluma başlatabiliriz. Hyper-V rolünün kurulumu tamamlandıktan sonra sunucunun otomatik olarak Restart etmek istersek eğer Restart the destination Server Automatically if required seçeneğini işaretlememiz gerekiyor.


Resim-16

Ben  Hyper-V rolünün kurulumu tamamlandıktan sonra sunucunun otomatik olarak Restart etmek için Restart the destination Server automatically if required işaretliyorum bana kurulum tamamlandıktan sonra sunucumun otomatik olarak Restart olacağı bilgisi veriyor. Yes diyerek kabul ediyoruz.


Resim-17

Install diyerek Hyper-V rolünün ve  Failover Clustering ,Multipatch I/O özelliklerini de kurulumları başlatıyoruz.


Resim-18

Installation progress ekranında Hyper-V rolünün ve  Failover Clustering ,Multipatch I/O özelliklerini de kurulmaya başladığını görüyoruz.


Resim-19

Sunucum Restart olduktan sonra Hyper-V rolünün ve  Failover Clustering ,Multipatch I/O özelliklerini de başarılı bir şekilde kurulduğunu görüyoruz.


Resim-20

Bir cevap yazın