Press "Enter" to skip to content

Server 2016’da Hyper-V Failover Cluster Kurulumu ve Yapılandırması – Bölüm 3

ferdizdemir 0

Server 2016’da Hyper-V Failover Cluster Kurulumu ve Yapılandırması – Bölüm 3. Failover Cluster ortamı için kullanacağım ortak alan için Windows Server 2012 R2 üzerindeki yapılandırmayı daha önceki Windows Server 2012 ISCSI Target Server Kurulumu ve Yapılandırılması ile sizlerle paylaşmıştım.

Yukarıdaki işlemleri tamamladıktan sonra Failover Cluster yapımızın kurulum ve yapılandırmasına geçebiliriz.

Failover Cluster Manager konsolu açıyoruz ve Management altında bulunan Create Cluster başlığını tıklayarak Failover Cluster yapısını oluşturmaya başlıyoruz.


Resim-1

Failover Cluster Manager konsolu açıyoruz ve Management altında ya da Actions menüsü altında bulunan Create Cluster tıklayarak Failover Cluster yapısını oluşturmaya başlıyoruz.


Resim-2

Before You Begin bilgi ekranı geliyor karşımıza kuruluma devam etmek için Next diyerek devam ediyoruz.


Resim-3

Select Servers ekranında Failover Cluster yapısına dahil edeceğiz sunucularımızı Enter Server name bölümüne Sunucularımızın ismini yazdıktan sonra Add diyerek ekleyebiliriz  ya da sunucularımızı Browse diyerek Active Directory üzerinden arayarak ekleyebiliriz. W16NOD1 sunucumu Enter Server name bölümüne ismini yazarak ekleyeceğiz.

W16NOD1 ismindeki sunucumu Failover Cluster yapısına dahil ediyoruz.


Resim-4

Enter Server name bölümüne W16NOD1 olarak ismini yazıyoruz ve Add diyoruz.


Resim-5

W16NOD1 ismindeki sunucumu Failover Cluster yapısına dahil ettikten sonra şimdi de W16NOD2 ismindeki sunucumu Failover Cluster yapısına dahil ediyoruz.


Resim-6

W16NOD2 ismindeki sunucumu Browse diyerek Active Directory ortamından ekleyeceğiz.


Resim-7


Resim-8

W16NOD1 ve W16NOD2 sunucularımız Failover Cluster yapısına ekledikten sonra Next diyerek devam ediyoruz.


Resim-9

Validation Warning ekranında Failover Cluster yapısını kurulum ve yapılandırmasına geçmeden önce sunucularımız üzerindeki Failover Cluster yapılandırması için gerekli olan Roles ( Rol ) ve Features ( Özellik )lerin kurulumunu sunucularımız üzerinde Donanım ve Yazılım versiyonlarının test edilmesi gerektiği uyarısı alıyoruz. Failover Cluster yapısı kurulmadan önce bu testi yapmanızı önemle tavsiye ediyorum. Yes ile başlayan seçeneği seçip Next diyerek Failover Cluster ortamının test işlemini başlatıyoruz.


Resim-10

Before You Begin bilgi ekranı geliyor karşımıza kuruluma devam etmek için Next diyerek devam ediyoruz.


Resim-11

Testing Options ekranında Failover Cluster yapımız için bütün testleri mi yapacağız yoksa sistem ile ilgili sizin belirlediğiniz testler mi yapacağız burada onu belirlememiz gerekiyor biz bütün testlerin yapılarak yapılandırma sırasında sorunla karşılaşmamak için Run all tests seçeneğini seçiyoruz ve bütün test işlemini başlatmak için Next diyerek devam ediyoruz.


Resim-12

Confirmation ekranında Failover Cluster yapımız için sunucular üzerinde yapılacak olan bütün testlerin bir listesini görüyoruz.


Resim-13


Resim-14


Resim-15


Resim-16


Resim-17

Confirmation ekranında Failover Cluster yapımız için sunucular üzerinde yapılacak olan bütün testlerin bir listesini kontrol ettikten sonra testi başlatmak için Next diyoruz.


Resim-18

Validating ekranında Failover Cluster yapımız için sunucular üzerinde testlerin başladığını görüyoruz.


Resim-19


Resim-20

Summary ekranında Failover Cluster ortamımız test raporlarını görüyoruz. Bütün testleri Success olarak görüyorsunuz bir Failover Cluster ortamının yapılandırması için hiçbir sorun yoktur. Eğer herhangi bir hata alırsanız ilgili hatayı detaylı olarak kontrol ederek düzettikten sonra testleri tekrar başlatabilirsiniz.


Resim-21

View Report diyerek Failover Cluster Validate Report ayrıntılı bir şekilde inceleyebilirsiniz.


Resim-22


Resim-23

Finish diyerek Validate a Configuration Wizard ekranını kapatıyoruz.


Resim-24

Access Point for Administring the Cluster ekranı geliyor karşımıza gerekli testleri tamamladıktan sonra Failover Cluster yapımızı yapılandırmak için Failover Cluster name ( isim ) ve IP Address ( IP Adresi ) yapılandırmamız gerekiyor.


Resim-25

Cluster Name bölümüne Failover Cluster yapımız için Cluster Name bölümüne bir isim belirliyoruz. Address bölümüne Failover Cluster yapımız için bir IP Address ( IP Adresi ) belirliyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

NOT : Burada vereceğiniz Cluster name ( İsim ) ve Cluster IP Address ( IP Adresi ) başka cihazlar tarafından kullanılmıyor olmasına dikkat etmenizi önemle belirtmek isterim.


Resim-26

Confirmation ekranında Cluster bölümünde Failover Cluster yapımızın ismini ( FOCluster ), Node bölümünde Failover Cluster yapımıza dahil olacak olacak olan sunuculularımızı, Cluster registration bölümünde DNS Server ve Active Directory Domain Services üzerinde gerekli yapılandırmanın yapılacağını görüyoruz.


Resim-27

IP Address bölümünde Failover Cluster yapımızın IP Address ( IP Adresi ) görüyoruz. Next diyerek devam ediyoruz.


Resim-28

Creating New Cluster ekranında Failover Cluster yapımızın yapılandırmaya başlandığını görüyoruz.


Resim-29


Resim-30

Summary ekranında Failover Cluster yapımızın sorunsuz bir şekilde oluşturulduğu görüyoruz. Finish diyerek Failover Cluster Wizard ekranını kapatıyoruz.


Resim-31

Failover Cluster Manager konsolu geri geldiğimizde Failover Cluster yapımızla ilgili Summary of Cluster FOCluster bölümünde yapımız ile ilgili bilgilerin geldiğini görüyoruz.


Resim-32

Bir cevap yazın