Press "Enter" to skip to content

Azure Portal’da Windows sanal makinesi oluşturma

ferdizdemir 0

Azure sanal makineleri (VM’ler), Azure portalı üzerinden oluşturulabilir. Bu yöntem, sanal makineleri ve tüm ilgili kaynaklarını oluşturmaya yönelik tarayıcı tabanlı bir kullanıcı arabirimi sağlar. Bu hızlı başlangıçta Azure portalı kullanarak Azure’da Windows Server 2016 çalıştıran bir sanal makinenin (VM) nasıl dağıtılacağı gösterilir. VM’ye RDP oluşturup IIS web sunucusunu yükleyerek VM’nizin çalıştığını görebilirsiniz.

Azure aboneliğiniz yoksa başlamadan önce ücretsiz bir hesap oluşturun.

Azure’da oturum açma

https://portal.azure.com adresinden Azure portalında oturum açın.

Sanal makine oluşturma

  • Azure portalının sol üst köşesinde bulunan Kaynak oluştur öğesini seçin.
  • Azure Market kaynaklarının listesi üzerindeki arama kutusunda, Windows Server 2016 Datacenter’ı arayıp seçin ve ardındanOluştur’u belirleyin.
  • Temel Bilgiler sekmesinde, Proje ayrıntıları altında, doğru aboneliğin seçildiğinden emin olun, ardından Yeni oluştur kaynak grubunu seçin. Tür myResourceGroup adı.
VM'niz için yeni bir kaynak grubu oluşturma
  • Örnek ayrıntıları altında, Sanal makine adı için myVM yazın ve Konum için East US‘yi seçin. Diğer varsayılan değerleri bırakın.
Örnek ayrıntıları bölümü
Kullanıcı adınızı ve parolanızı girin
  • Gelen bağlantı noktası kuralları altında Seçilen bağlantı noktalarına izin ver‘i, sonra aşağı açılan listeden RDP (3389) ve HTTPdeğerlerini seçin.
RDP ve HTTP için bağlantı noktaları açma
  • Kalan varsayılan ayarları bırakın, ardından sayfanın alt kısmındaki Gözden geçir + oluştur düğmesini seçin.
Gözden geçirme ve oluşturma

Sanal makineye bağlanma

Sanal makine ile bir uzak masaüstü bağlantısı oluşturun. Bu yönergeler VM’nize bir Windows bilgisayarından nasıl bağlanacağınızı gösterir. Mac bilgisayarlarda, Mac App Store’dan bu Uzak Masaüstü İstemcisi gibi bir RDP istemcisi indirmeniz gerekir.

  1. Sanal makine özellikleri sayfasında Bağlan düğmesine tıklayın.
Portaldan bir Azure sanal makinesine bağlanma

Sanal makineye bağlan sayfasında, 3389 numaralı bağlantı noktası üzerinden DNS adına göre bağlanmak için varsayılan seçenekleri olduğu gibi bırakın ve RDP dosyasını indir’e tıklayın.

İndirilen RDP dosyasını açın ve istendiğinde Bağlan’a tıklayın.

Windows Güvenliği penceresinde Diğer seçenekler‘i ve ardından Başka bir hesap kullanın‘ı seçin. Kullanıcı adını localhost\username olarak yazın, sanal makine için oluşturduğunuz parolayı girin ve ardından Tamam’a tıklayın.

Oturum açma işlemi sırasında bir sertifika uyarısı alabilirsiniz. Bağlantıyı oluşturmak için Evet veya Devam’a tıklayın.

Web sunucusunu yükleyin

Sanal makinenizin çalıştığını görmek için IIS web sunucusunu yükleyin. VM’de bir PowerShell istemi açın ve şu komutu çalıştırın:PowerShellKopyala

Install-WindowsFeature -name Web-Server -IncludeManagementTools

İşiniz bittiğinde, RDP’nin sanal makine bağlantısını kapatın.

IIS karşılama sayfasını görüntüleme

Portalda VM’yi seçin ve VM özetinde IP adresinin sağ tarafındaki Kopyalamak için tıklayın düğmesini kullanarak adresi kopyalayın ve bir tarayıcı sekmesine yapıştırın. Varsayılan IIS karşılama sayfası açılır ve şu şekilde görünmelidir:

Varsayılan IIS sitesi

Bir cevap yazın