Press "Enter" to skip to content

Power BI Desktop

ferdizdemir 0

Power BI Desktop verileri görselleştiren gelişmiş sorgular, modeller ve raporlar oluşturmanıza olanak sağlar. Power BI Desktop ile veri modelleri kurabilir, raporlar oluşturabilir ve Power BI hizmetinde yayımlayarak işinizi paylaşabilirsiniz. Power BI Desktop ücretsiz olarak indirilir.

Power BI Desktop‘ı aşağıda açıklanan iki yöntemden birini kullanarak edinebilirsiniz:

  • Doğrudan indirme (bilgisayarınıza indirip yüklediğiniz bir paket)
  • Microsoft Store’dan bir uygulama olarak yükleme

Her iki yöntemle de bilgisayarınıza Power BI Desktop‘ın en son sürümünü indirmiş olursunuz ancak dikkat edilmesi gereken ve aşağıda açıklanan birkaç farklılık söz konusudur.

Power BI Desktop’ı indirme

Power BI Desktop‘ın en yeni sürümünü indirmek için Power BI hizmetinin sağ üst köşesindeki indirme simgesini seçip Power BI Desktop seçeneğini belirleyebilirsiniz.

Power BI Desktop'ın en son sürümünü indirme

Power BI Desktop’ın en son sürümünü şu indirme sayfasından da indirebilirsiniz:

Seçtiğiniz indirme yönteminden bağımsız olarak, Power BI Desktop‘ı indirdiğinizde yükleme dosyasını çalıştırmanız istenir:

Power BI Desktop yükleme dosyasını çalıştırma

Haziran 2019 yayınından itibaren, Power BI Desktop desteklenen tüm dilleri içeren tek bir .exe yükleme paketi olarak gönderilmektedir. 32 bit ve 64 bit sürümler için ayrı .exe dosyaları vardır. .msi paketleri Eylül 2019 sürümünden itibaren kullanımdan kaldırılmıştır; bu nedenle yükleme için .exe yürütülebilir dosyası gereklidir. Bu yaklaşım dağıtım, güncelleştirme ve yüklemeyi (özellikle Yöneticiler için) çok daha kolay ve daha kullanışlı hale getirir. Ayrıca, bu makalenin ilerleyen kısımlarındaki yükleme sırasında komut satırı seçeneklerini kullanma bölümünde açıklandığı gibi, komut satırı parametrelerini kullanarak yükleme işlemini özelleştirebilirsiniz.

Yükleme paketini başlattıktan sonra Power BI Desktop bir uygulama olarak yüklenir ve masaüstünüzde çalışır.

Power BI Desktop uygulaması masaüstünüzde çalışır

 Not

Power BI Desktop’ın indirilen (MSI) sürümünü ve Microsoft Store sürümünü aynı bilgisayara yükleme işlemi (bazı durumlarda yan yana yükleme olarak adlandırılır) desteklenmemektedir.

Microsoft Store’dan bir uygulama olarak yükleme

Power BI Desktop’ı, şu bağlantıyı kullanarak Microsoft Store’dan da edinebilirsiniz:

Power BI Desktop’ı Microsoft Store’dan edinmenin bazı avantajları vardır:

  • Otomatik güncelleştirmeler: Windows, en son sürümü, kullanılabilir olduğunda arka planda otomatik olarak indirir. Böylece, sürümünüz her zaman güncel kalır.
  • Daha küçük indirmelerMicrosoft Store yalnızca her güncelleştirmede değiştirilen bileşenlerin makinenize indirilmesini sağlar, bu da her güncelleştirme için daha küçük boyutta indirmeler gerçekleştirileceği anlamına gelir.
  • Yönetici ayrıcalığı gerekmez: Paketi doğrudan indirip yüklediğinizde yüklemenin başarıyla tamamlanması için yönetici olmanız gerekir. Power BI Desktop’ı Microsoft Store’dan alırsanız yönetici ayrıcalığı gerekli değildir.
  • BT tarafından kullanıma sunulabilirMicrosoft Store sürümü, kuruluşunuzdaki herkese kolayca dağıtılabilir veya kolaylıkla kullanıma sunulabilir; bunun yanı sıra Power BI Desktop’a İş için Microsoft Store aracılığıyla da ulaşılabilir.
  • Dil algılamaMicrosoft Store sürümü, desteklenen tüm dilleri içerir ve her başlatıldığında bilgisayarda kullanılan dilleri denetler. Bu durum, Power BI Desktop‘ta oluşturulan modellerin yerelleştirmesini de etkiler; örneğin, yerleşik tarih hiyerarşileri, Power BI Desktop‘ın .pbix dosyası oluşturulurken kullandığı dil ile eşleşir.

Power BI Desktop’ı Microsoft Store’dan yükleme konusunda aşağıda verilen bazı önemli noktalar ve sınırlamalar söz konusudur:

  • SAP bağlayıcısını kullanıyorsanız SAP sürücü dosyalarınızı Windows\System32 klasörüne taşımanız gerekir.
  • Power BI Desktop, Microsoft Store’dan yüklendiğinde, .exe sürümünden kullanıcı ayarları kopyalanmaz. Yeni veri kaynaklarınıza yeniden bağlanmanız ve veri kaynağı kimlik bilgilerinizi yeniden girmeniz gerekebilir.

Bir cevap yazın