Press "Enter" to skip to content

Power BI Gateway Kurulum ve Yapılandırma

ferdizdemir 0

Bu makalede, bir standart ağ geçidini yüklemeyi ve ardından bir küme oluşturmak için başka bir ağ geçidi eklemeyi göstereceğiz.

Gereksinimler

Minimum gereksinimler

 • .NET Framework 4,6 (ağ geçidi sürümü 2019 ve öncesi)
 • .NET Framework 4.7.2 (ağ geçidi yayını 2019 ve üzeri)
 • Windows 7 ‘ nin 64 bit sürümü veya Windows Server 2008 R2 ‘nin 64 bit sürümü
 • 8 çekirdekli CPU
 • 8 GB bellek
 • Windows Server 2012 R2 veya üzeri bir 64 bit sürümü
 • Biriktirme için katı hal sürücüsü (SSD) depolaması.
 • Ağ geçitleri Sunucu Çekirdeği yüklemelerinde desteklenmez.
 • Ağ geçidini yükleyen kullanıcının ağ geçidinin Yöneticisi olması gerekir.
 • Ağ geçidi bir etki alanı denetleyicisine yüklenemez.
 • Windows kimlik doğrulamasını kullanmayı planlıyorsanız, ağ geçidini veri kaynaklarıyla aynı Active Directory ortamına üye olan bir bilgisayara yüklediğinizden emin olun.
 • Dizüstü bilgisayar gibi bir bilgisayara ağ geçidi yüklememelisiniz, bu, kapalı veya Internet bağlantısı kesilmiş olabilir. Bu koşullarda ağ geçidi çalıştırılamaz.
 • Bir ağ geçidi kablosuz ağ kullanıyorsa, performansı düşebilir.
 • Tek bir bilgisayara en fazla iki ağ geçidi yükleyebilirsiniz: kişisel modda çalışan diğeri standart modda çalışıyor. Aynı bilgisayarda aynı modda çalışan birden fazla ağ geçidi olamaz.

Bir ağ geçidi indirme ve yükleme

Ağ Geçidi, yüklediğiniz bilgisayarda çalıştığından, her zaman açık olan bir bilgisayara yüklediğinizden emin olun. Daha iyi performans ve güvenilirlik sağlamak için, bilgisayarın kablosuz bir ağ yerine kablolu bir ağda olması önerilir.

 1. Ağ geçidini indirin.
 2. Ağ Geçidi yükleyicisinde, İleri‘ yi seçin.
 3. Şirket içi veri ağ geçidi (önerilen) > İleri’yi seçin. NotŞirket içi veri ağ geçidi (kişisel mod) seçeneği yalnızca Power BI ile kullanılabilir. Kişisel ağ geçitlerinin yüklenmesi, yönetimi ve kullanımı hakkında daha fazla bilgi için, bkz. Power BI kişisel ağ geçitlerini kullanma.
 4. Sonraki seçeneğini belirleyin.
 5. Varsayılan yükleme yolunu koruyun, kullanım koşullarını kabul edin ve ardından yükleme‘ yi seçin.
 6. Office 365 kuruluş hesabınızın e-posta adresini girin ve oturum aç‘ ı seçin. NotBir iş hesabı ya da okul hesabıyla oturum açmanız gerekir. Bu hesap bir kuruluş hesabıdır. Office 365 teklifi için kaydolduysanız ve iş e-posta adresinizi sağlamadıysanız adresiniz gamze@contoso.onmicrosoft.com gibi görünebilir. Hesabınız Azure AD ‘deki bir kiracı içinde depolanır. Çoğu durumda, Azure AD hesabınızın kullanıcı asıl adı (UPN) e-posta adresiyle eşleşir.Ağ Geçidi, Office 365 kuruluş hesabınızla ilişkilendirilir. Ağ geçitlerini ilişkili hizmetin içinden yönetirsiniz.Artık hesabınızda oturum açtınız.
 7. Bu bilgisayara yeni bir ağ geçidi kaydedin > İleri’yi seçin.
 8. Ağ Geçidi için bir ad girin. Ad, kiracı genelinde benzersiz olmalıdır. Ayrıca bir kurtarma anahtarı girin. Ağ geçidinizi kurtarmak veya taşımak istiyorsanız bu anahtar gerekir. Yapılandır‘ı seçin.Mevcut ağ geçidi kümesine ekle onay kutusunu işaretleyin. Bu onay kutusunu, bu makalenin sonraki bölümünde kullanacağız.Ayrıca, ağ geçidini Cloud Services ‘e bağlayan bölgeyi değiştirebileceğinizi unutmayın. Bölgeyi Power BI kiracınızın veya Office 365 kiracınızın bölgesiyle veya size en yakın Azure bölgesine değiştirmelisiniz. Daha fazla bilgi için bkz. veri merkezi bölgesini ayarlama.
 9. Son penceredeki bilgileri gözden geçirin. Bu örnek Power BI, PowerApps ve Power otomatikleştirmek için aynı hesabı kullandığından, bu ağ geçidi üç hizmet için de kullanılabilir. Kapat‘ı seçin.

Bir ağ geçidini yükleolduğunuza göre, bir küme oluşturmak için başka bir ağ geçidi ekleyebilirsiniz.

Küme oluşturmak üzere başka bir ağ geçidi ekleme

Bir küme, ağ geçidi yöneticilerinin şirket içi veri erişimi için tek bir hata noktası olmasına engel olmasını sağlar. Birincil ağ geçidi kullanılamıyorsa, veri istekleri eklediğiniz ikinci ağ geçidine yönlendirilir vb.

Bir bilgisayara yalnızca bir standart ağ geçidi yükleyebildiğinden, kümedeki her ek ağ geçidini farklı bir bilgisayara yüklemelisiniz. Kümede artıklık olmasını istediğiniz için bu gereksinim mantıklı olur.

 Not

Küme içindeki çevrimdışı ağ geçidi üyeleri, performansı olumsuz etkiler. Bu üyelerin kaldırılması veya devre dışı bırakılması gerekir.

Yüksek kullanılabilirlik ağ geçidi kümeleri oluşturmak için, ağ geçidi yazılımının Kasım 2017 güncelleştirmesi veya sonraki bir güncelleştirmesi gerekir.

 1. Ağ geçidini farklı bir bilgisayara indirin ve yükleyin.
 2. Office 365 kuruluş hesabınızda oturum açtıktan sonra, ağ geçidini kaydedin. Mevcut bir kümeye ekle’yi seçin. Kullanılabilir ağ geçidi kümeleri listesinde, yüklediğiniz ilk ağ geçidi olan birincil ağ geçidiniseçin. Bu ağ geçidinin kurtarma anahtarını girin. Yapılandır‘ı seçin.

Şirket içi veri ağ geçidi uygulamasını açmak için:

 1. Ağ geçidinin çalıştığı makinede Windows Search ‘e ağ geçidi girin.
 2. Şirket içi veri ağ geçidi uygulamasını seçin.

Şirket içi veri ağ geçidi uygulama özelliklerinden bazıları, yalnızca Office 365 hesabınızda oturum açtıktan sonra kullanılabilir. Örneğin, hizmet ayarları sekmesi altında oturum açmadan ağ geçidini yeniden başlatabilirsiniz, ancak oturum açmadan ağ geçidinizin hizmet hesabını değiştiremezsiniz.

Oturum açmadan alınabilecek ve alınabilecek eylemlere örnek

Şirket içi veri ağ geçidi uygulama özellikleri

Office 365 hesabınızda oturum açtıktan sonra, şirket içi veri ağ geçidi uygulamasında aşağıdaki özelliklere erişebilirsiniz.

SekmeHizmet olarak çalıştırılırAçıklama
DurumAğ Geçidi kümesinin durumuAğ geçidinizin çevrimiçi olup olmadığını, ağ geçidinin sürüm numarasını ve şu anda ağ geçidiyle ilişkili tüm uygulamaların listesini gösterir.
Hizmet AyarlarıAğ geçidini yeniden başlatHer yeniden başlatma gerektiğinde ağ geçidini yeniden başlatmanın bir yolunu sağlar.
Hizmet AyarlarıAğ geçidi hizmeti hesabıVarsayılan olarak ağ geçidi, Windows hizmeti oturum açma kimlik bilgileri için NT servıce\pbıegwservice kullanacak şekilde yapılandırılmıştır. Hizmet hesabını Active Directory etki alanı içindeki bir etki alanı kullanıcı hesabı olarak değiştirebilirsiniz. Ya da, parolayı değiştirmek zorunda kalmamak için yönetilen bir hizmet hesabı kullanabilirsiniz.
TanılamaEk günlüklerBu özelliği açmak, günlük dosyasında Duration bilgilerini içeren ek ayrıntılı bilgilersağlar. Bu bilgiler, ağ geçidinin bazı yanıtlarının yavaş olduğunu öğrenmek için yararlı olabilir. Bu özelliğin etkinleştirilmesi, ağ geçidi kullanımına bağlı olarak günlük boyutunu önemli ölçüde artırabilir. Bu nedenle, bu ayarı uzun vadede etkin bırakmamanız önerilir.
TanılamaAğ geçidi günlükleriTüm ağ geçidi günlüklerinin bir kopyasını . zip biçiminde tek bir dosyada sağlar.
TanılamaAğ bağlantı noktaları testiAğ geçidinin gerekli tüm bağlantı noktalarına erişip erişemediğinidenetler.
Ağ durumuAğ geçidinin ağınızın dışına erişip erişemeyeceğini belirtir. Ağ durumu bağlı veya bağlantısı kesik olarak görüntülenir.
HTTPS moduAğ geçidini, açıkken TCP yerine https kullanarak Azure Service Bus ile iletişim kurmaya zorlar.
BağlayıcılarÖzel veri bağlayıcılarıGeliştirdiğiniz özel veri bağlayıcıları kullanarak Power BI verilere bağlanabilir ve bu verilere erişebilirsiniz.

Bir cevap yazın